הפלגת לילה לאשדוד - קפיצה קטנה לחו"ל

להקת דולפינים המקפצים סביב הספינה, ארבע שעות של הפלגה חלומית בפרפר, ארוחת סושי ופירות ים במרינה ״זרה״, זריחה קסומה בין גורדי שחקים וחביתה מפנקת לסיום. בקיצור מי אמר הפלגה בחו״ל ולא קיבל..  

יום חמישי, שתים בצהריים ועל הרציף מופיעים רונן, יואל, יאיר ועמירם מחויכים ונרגשים ובידיהם אספקה טריה אשר נראית מספיקה לחציית אוקייאנוס ועוד קצת.. המשימה העומדת לפנינו אמנם צנועה יותר - הפלגת ניווט בת לילה אחד למרינה אשדוד וחזרה, אך התחושה בהחלט מזכירה יציאה למבצע. אנחנו עוברים ביסודיות על הסבא שמשון, ממלאים דלק ולבסוף משחררים חבלים ויוצאים להרפתקה הקטנה שלנו.

אחת ממטרות ההפלגה היא תרגול הלכה למעשה של טכניקות הניווט הנלמדות בכיתה ואנו מתחילים במציאת מיקומנו בעולם, ממשיכים בתכנון הנתיב לאשדוד וגם, לאור הרוח החלשה והמהירות האפסית, מחשבים זמנים ומרחקים על מנת לדעת מתי לכל המאוחר יהיה עלינו להסתובב על עקבינו ולוותר על המשימה. בינתיים מפתיעה אותנו להקת דולפינים נהדרת ופוגעת אנושות ביכולת הריכוז שלנו. הדולפינים עסוקים בדיג ולאחר כחצי שעה נפלאה עוזבים אותנו. בדיוק אז, וכמו לפי הזמנה מתעוררת לפתע רוח צפונית נאה. אנו פורסים ראשי לצד אחד וחלוץ לשני ומתחילים לשייט בפרפר היישר אל היעד. בתחילה אנחנו מתייחסים אל כל העניין כשעשוע זמני, אך הזמן חולף, הרוח מחזיקה מעמד וכך גם הפרפר. נראה שהיינו סקפטים שלא צורך. רונן המאסטר שף שלנו מכין רביולי לעת שקיעה, בירות מועלות לקוקפיט והסיפורים זורמים כיין.. חיל הים משתף פעולה ומאשר את כניסתנו לשטחים הסגורים שבדרך ובלי ששמנו לב אנחנו כבר מול נמל אשדוד. 

הרוח נחלשת בדיוק בזמן על מנת לאפשר לנו להניע מנוע באזור המצופים והאניות העוגנות בלי להרגיש רע עם עצמנו. אנחנו לומדים עד כמה קשה לגלות אניית סוחר שיוצאת מהנמל על רקע אורות החוף ומבינים כמה בלתי נראים אנחנו לכלי שייט אחרים מאותה הזווית. מן הנמל למרינה הדרך קצרה מה שלא מונע מאיתנו להשתעשע זמן רב מדי במשחק הידוע ״חפש את הכניסה למרינה״.

בסופו של דבר האבידה נמצאה ואנחנו בפנים, נעים חרש במרינה החשוכה והשקטה, מחפשים את המקום האידיאלי ולבסוף נקשרים דופן בצמוד למסעדה נחמדה שלשמחתנו עדיין פתוחה. בחיוך כולנו מסכימים שהתחושה היא של הגעה לחו״ל ובמסעדה אנחנו כמעט מופתעים למצוא תפריטים בעברית..

בחצות אנחנו יוצאים שוב לדרך והרוח שוב משתפת פעולה וחגה מזרחה. בשלב זה הצינה יורדת וכולנו עטופים היטב בפליסים, מעילים וכל הבא ליד. הסוול אשר גרם למיחושים קלים אצל חלק מאנשי הצוות נרגע וקצב הזלילה חוזר לקדמותו. לפנות בוקר אנו שוב משייטים מול קו החוף היפה של תל אביב, עורכים ביקור רפאים קצר במרינה ויוצאים עם הזריחה ללג אחרון הביתה אשר בקושי מספיק לנו לחיסול ארוחת הבוקר המפוארת שמארגן לנו השף.

שבנו בשלום לבסיסנו לאחר שטעמנו בקטנה את טעמה של הפלגה ארוכה, עם לילה, עם קסם ההגעה מהים למעגן לא מוכר, עם השילוב המוזר והנהדר שקורה רק בים, של דריכות ושלווה, של סתלבט ושל עבודה. שבנו לנמל הבית עם חיוך על השפתיים ועם הרבה טעם של עוד...

אסף רייפלד, מדריך מעשי (ינואר 2014)

צילום : יאיר גיל ויואל סגל

הרשמה לניוזלטר של דרך הים
לקבלת עידכונים שוטפים מדרך הים אנא מלאו את הפרטים הבאים:
  • שם:
  • דוא”ל: