שייט טולשיפ בים הצפוני מהולנד לגרמניה

דרך הים מזמינה אתכם להצטרף לחווית שייט של פעם בחיים - חובה לכל אוהבי הים, השייט, הטיולים וההרפתקאות!

שייט על ספינת טולשיפ - ספינת מפרש מסורתית, בים הצפוני ובים הבלטי (מאמסטרדם לגרמניה ודנמרק).

20-28/4/2017

ספינת טולשיפ

Tallship הן ספינות מפרש גדולות, אשר נבנות באופן מסורתי. אנו נפליג על הStortemelk (בהולנדית: חלב שנשפך) -  סקונר דו תרנית יפיפיה בת 40 מטרים, ובעלת שישה מפרשים, ושטח מפרשים כולל של 400 מטרים רבועים, שנבנתה כספינת דייג בשנת 1961, והוסבה למפרשית בשנת 1992. ה-Stortemelk  היא בעלת מרחב מחייה נוח, סלון מרווח, מטבח מאובזר היטב (הכולל אפילו ברז בירה), וקבינות חמימות ונעימות.

על הStortemelk יארחו אותנו בעלי הסירה - מייק ומארלי, שהם זוג נפלא ושייטים בחסד.

במהלך השבוע נבקר בעיירות בניחוח אירופאי קלאסי, ונשוט גם בים פתוח כשסביבנו מים ושמיים בלבד, וגם באזורי שייט סואנים, מורכבים, ועמוסי מכשולי ניווט. נלמד לנווט באמצעות מיצוף קרדינלי, אופייניות של מגדלורים, ומערכות כמו מכ"ם וAIS – כלים ועזרים שלא יוצא לנו להשתמש בהם ביומיום. נשוט כמו פעם, בהשראתו של מייק, שמבחינתו מנוע הוא כלי עזר שנועד לכניסות ויציאות מנמלים בלבד, גם אם משמעות הדבר לגלסס בנתיבי שייט צרים ועמוסים ולהעביר שוב ושוב ידנית את כל ששת המפרשים ממפנה למפנה (פעולה המצריכה את השתתפות כל הצוות).

מאמסטרדם ועד דנמרק

את המסע נתחיל באמסטרדם שם נתמקם בסירה, נכיר אותה ואת מארחינו, נקבל שיעור ראשוני של הכרת הספינה המיוחדת הזו, ונפתח את השבוע בהרמת כוסית חגיגית. מאמסטרדם נצא להפלגה ארוכה (10-14 שעות) בנתיבי שייט, לעבר העיירה הקסומה והיפה Harlingen שנמצאת על היבשת. כשנגיע לנמל לפנות ערב - אם יתמזל מזלנו נזכה למפגש עם Harbour porpoise –  יונק ימי קטן ושחור בעל סנפיר גב מעוגל, שחי בקרבת חוף ובנמלים. לאחר הצטיידות בוקר במאפיה מקומית מצוינות, נצא להפלגה של יממה וחצי. בדרך נפגוש כלבי ים שוחים ורובצים על שרטונות החול. נתחלק לצוותים ונשוט במשמרות. במשמרות הלילה, ננווט באמצעות אורות הניווט ואופייניות המגדלורים. נשוט כשאנו מוקפים ים ושמים אינסופיים ולא רואים יבשה. בסיום הלג הארוך הזה, נגיע ל-Heligoland - אי גרמני זעיר שהיה במלחמת העולם הראשונה בסיס הצוללות החשוב ביותר של הצי הגרמני. כיום הוא מהווה יעד תיירותי בעיקר בגלל שהוא פתור ממכס. האי מפורסם גם עקב קינון ציפורים ימיות על המצוקים. נטייל ונפגוש אלפי ציפורי סולה צפונית (Northern Gannets) גדולות ומרשימות שיקננו במרחק נגיעה מאיתנו, ונהנה מהנוף המרהיב. לקראת הצהריים נצא לעבר תעלת קיל הגרמנית, המחברת בין הים הצפוני לים הבלטי. בהתקרבנו אל תעלת קיל, הניווט ילך וייעשה מורכב ומעניין יותר, עם הלוקים, ספינות המטען העצומות, והזרמים באיזור. באישון לילה נעגון למנוחה באחת העיירות החמודות  BrünsbüttelRendsburg או , השוכנות על גדות התעלה. למחרת נמשיך בהפלגה לאורך התעלה. אחה"צ נצא מתעלת קיל ונגיע לים הבלטי, שם נעגון בעיירה הגרמנית המקסימה  Eckernförde ונצא לחגוג בבר Frau Clara. את היומיים האחרונים למסע נבלה בשייט בים הבלטי בין איי דנמרק. נשוט צפונה לעבר העיירה Marstal אשר באי Ero. עיירה זו הינה בעלת היסטוריה ימית מפוארת, ועד היום היא ידועה כעיירת נמל חזקה, עם בית הספר ימי המכשיר נווטים לצי הסוחר של דנמרק כבר יותר ממאה שנים. למחרת נפליג לעיר Svendborg באי Funen, אשר בשנת 2000 זכתה בתואר "עיר השנה" של דנמרק. עיר זו היא עיר המוצא של חברת אניות המשא הגדולה בעולם. את המסע נסיים בעיירה קיל, גרמניה, שם נצא לבר להרים כוסית לסיום ההרפתקה חוצת הימים והמדינות שעברנו - ולמען ההפלגות הבאות! נפרד מה-Stortemelk וממייק ומארלי, ונשוב ארצה כשייטים מנוסים יותר.

פרטים טכניים:

הספינה הינה בעלת 9 קבינות: חמש קבינות בעלות מיטת קומותיים, וארבע קבינות בעלות מיטת תלת-קומות (המיטות הן מיטות יחיד רחבות ונוחות). בכל קבינה רדיאטור לחימום וכיור.

בספינה שלושה תאי שירותים, ושתי מקלחות.

את מצרכי המזון נקנה במרוכז לפני ההפלגה, ואת רוב הארוחות נבשל ונאכל על היאכטה, כאשר בכל ערב יבחר צוות בן 3-4 משתתפים אשר יכין ארוחה מהמטבח האהוב עליו.

אל ההפלגה יתלווה דודי סימון

שייט טולשיפ בים הלטי

 פרטים נוספים במחלקת חו"ל 

0723954850 שלוחה 4

09-9720111/2   מיכל/ מיקה/ ג׳קי

charter@yamonline.co.il

הרשמה לניוזלטר של דרך הים
לקבלת עידכונים שוטפים מדרך הים אנא מלאו את הפרטים הבאים:
  • שם:
  • דוא”ל: