שייט קייצי בצפון נורווגיה

מסע שייט באיי לופוטן 

סבולבאר 18-25.8.2017

 

 

הרחק מעבר לחוג הארקטי, צפונית לאיסלנד ובסביבות קו הרוחב של מרכז גרינלנד, נמצאת לופוטן - שרשרת של איים הרריים הממוקמת בצפונה של נורבגיה. תוואי הנוף בלופוטן דרמטי ופראי. צוקי גרניט חשופים נישאים מפני המים לגובה של מאות מטרים. שכבות של שלג מעטרות את פסגות ההרים. קו החוף מפורץ, שופע כפרי דייגים ואינספור איים זעירים.

ההפלגה בלופוטן הינה חוויה ייחודית – הנופים המרהיבים, מזג האוויר, עולם החי והאפשרות להגיע עם הספינה למפרצים מבודדים ונקודות נידחות שלא ניתן להגיע אליהן מן היבשה, הופכות את ההפלגה להרפתקה בלתי נשכחת. אל המשלחות ללופוטן תצאנה קבוצות מצומצמות ואיכותיות של עד ששה אנשים, מלוות בסקיפר ישראלי בעל ניסיון רב והכרות מעמיקה עם האזור. הודות לזרם הגולף שורר בלופוטן מזג אוויר נח למדי בהתייחס למיקומה הגיאוגרפי. הטמפרטורה הממוצעת בימות הקיץ היא כ- 14 מעלות כאשר היא יכולה לטפס ל- 20 מעלות ויותר, אך גם לרדת בשעות הלילה נמוך אל אזור האפס. במרבית הימים, למעט בעונת החורף, נושבת רוח נעימה והים נח. עם זאת, רוחות חזקות בהחלט עשויות לנשוב והים עשוי להיות סוער.

אין זה נדיר לפגוש לווייתניםדולפינים וכלבי ים במים הסובבים את לופוטן, ובעונות האביב והקיץ גודשים מאות אלפי עופות ים ממינים שונים את הצוקים של האיים המרוחקים Røst ו- Værøy

 

מסלול לדוגמא:

 

את היאכטה נקבל בסבולבאר. לאחר התמקמות נשחרר חבלים ונצא לדרך. הפלגת ערב קצרה תוביל אותנו אל הנינגסבאר - כפר דייגים ציורי ויפה המתפרס על פני מספר איים קטנים המחוברים ביניהם בגשרים. בעונה זו שוקק הכפר חיים באופן מיוחד כשכל תושביו עסוקים כל היום והלילה במלאכת דיג הבקלה ותלייתם לייבוש. זוהי שיאה של עונת הדייג וייבוש הדגים הוא מסורת בת יותר מאלף שנים וענף כלכלי משגשג ומקור גאוותם גם כיום. בערב נטעם את המעדנים המקומיים ונחגוג את תחילת ההרפתקה שלנו במסעדת מאכלי ים משובחת במיוחד בשם Fiskekrogenנתחיל את הבוקר בטיול רגלי אל רכס ממנו נשקף נוף עוצר נשימה של ההרים ועשרות האיים הזעירים שבקרבת הנינגסבאר. לאחר החזרה אל היאכטות נמשיך בדרכנו דרום מערבה, לאורך קו החוף של לופוטן, כשאנו מתמרנים את הספינות במבוך נפלא של איים עד שלבסוף ניכנס למפרצון קטן ויפה במיוחד בשם Straumoya. נעגון תוך שימוש בחבלים לחוף ונצא לסיור באזור. לסיום היום הגדוש הזה נפליג כחצי שעה נוספת וניכנס אל Nusfjord - כפר דייגים שהפך לאחרונה לאתר מורשת של תרבות הדיג המקומית. את ארוחת הבוקר נאכל על שפת אגם יפה בקרבת מקום ואח"כ נשוט לאורך קו החוף של האי מוסקנסויה אשר בסופו נגיע אל העיירה Reine אשר נבחרה ע"י הנורבגים עצמם כמקום היפה ביותר בנורבגיה. נסייר מעט בעיירה ונהנה מן הנופים המרהיבים הנשקפים ממנה. כתלות במזג האוויר נמשיך בדרכנו דרומה אל עבר האי המרוחק והמרשים ווארוי. שם נצפה בקהילה הקטנה המתקיימת רובה ככולה בדיג ונשייט לאורך צוקי הענק בצידו המערבי של האי של האי בהם מקננות עשרות אלפי ציפורים. נשחרר חבלים מוקדם בבוקר ונפליג בחזרה צפון מזרחה כשלכל אורך היום נשקפת משמאלנו חומת ההרים המרשימה של לופוטן. לבסוף ננווט את דרכנו במעבר יפה וזרוע איים זעירים ונעגון במפרץ פראי בשם גולוויקה, הרחק מכל ציווילזציה. מיד לאחר ארוחת הבוקר נרים עוגן ונצא ליום מופלא בו נפליג במעלה Raftsundet - מעבר מים צר ומתפתל עם פסגות אדירות המתנשאות מצידו המערבי. ללא כל התרעה מוקדמת נגלה לפתע נקיק צר אליו ניתן לנווט את היאכטה ולהגיע אל אחד משיאי הטיול שלנו -Trollfjord - פיורד צר ומרהיב במיוחד, המוקף מכל עבר בקירות סלע עצומים. בבסיס הפיורד ישנו רציף קטן אליו ניקשר ונצא לטיול רגלי בגבעות המושלגות הסובבות אותנו. ננווט את היאכטה דרומה בחזרה אל העיירה סבולבאר אותה עזבנו לפני כשבוע. ניקשר בינות הדייגים ונחגוג את סיום הטיול בפאב המקומי. ניפרד מן היאכטה ונחל את דרכנו מן הצפון הרחוק בחזרה הביתה. 

 

 פרטים נוספים במחלקת חו"ל 

0723954850 שלוחה 4

09-9720111/2   מיכל/ מיקה/ ג׳קי

050-3505040 אסף רייפלד, מומחה שייט בקטבים 

charter@yamonline.co.il

 
הרשמה לניוזלטר של דרך הים
לקבלת עידכונים שוטפים מדרך הים אנא מלאו את הפרטים הבאים:
  • שם:
  • דוא”ל: