שאלות ותשובות בנושא שיט

יש דרכים רבות להגיע לים, מרביצה על החוף ועד להשטת יאכטה. יותר ויותר ישראלים, מוצאים את עצמם מצטרפים למשפחה הגדלה והולכת של בעלי רישיונות המשיט המאפשרים להשיט יאכטה בחופי מדינת ישראל וברחבי העולם.

 

ש: מה זה יאכטה?

ת: כלי שייט שאורכו מעל 7 מ' ולא מעל 24 מ' ועוצמת מנועיו מעל שישה כוחות סוס מוגדר ע"פ החוק הישראלי כספינה ודורש רישיון משיט ספינה, הקרוי גם רישיון שייט, רישיון סקיפר או רישיון יאכטות.

 

ש: האם רישיון המשיט מוענק ע"י מדינת ישראל?

ת: רישיון המשיט, מוענק ע"י מדינת ישראל ובכדי לקבלו יש לעבור בחינות מטעם רשות הספנות (רספ"ן). הרשיון קרוי רישיון משיט 30 (יאכטה) ומאפשר השטה של יאכטות באורך עד 24 מ'.

 

ש: מהן הבחינות אותן יש לעבור בכדי לקבל רישיון שייט?

ת: יש לעבור ארבע בחינות תיאורטיות ומבחן מעשי בכדי לקבל רישיון משיט (רישיון סקיפרים) ואלו הן: ימאות ספינה, מכונה, ניווט א' (ניווט חופי), ניווט ב' (ניווט מכשירים) ומבחן מעשי.

 

ש: האם רישיון המשיט הוא רישיון בינלאומי?

ת: הרישיון מוכר בכל העולם ומאפשר להפליג ולשכור יאכטה בהפלגה חופית ביוון, תורכיה, קרואטיה האיים הקריביים וכל יעד אקזוטי אחר, בכדי לקבל רישיון משיט 60, המאפשר להפליג במים בינלאומיים, יש לצבור ותק של שנה, להפליג זמן של 8 ימי ים ולהיות מחזיק בתעודת מפעיל תחנת אלחוט.

 

ש: האם ניתן להפליג בארץ עם רישיון משיט זר?

ת: לא, אולם רישיון משיט זר מטעם ה ASA, IYT, RYA או כל גוף אחר יאפשרו לשכור יאכטה להשטה עצמית בחו"ל.

רישיון סקיפר זר ניתן להמרה לרישיון ישראלי לאחר מעבר בחינת ידע ברספ"ן (רשות הספנות הישראלית).

 

ש:האם יש יאכטה שאינה דורשת רישיון?

ת: לא, בפירסומים רבים מדברים על רישיון יאכטה ללא בחינות, מדובר בעצם ברישיון על סירה שאינה דורשת רישיון משיט כלל ע"פ החוק הישראלי.

 

רוצה לנסות להוציא רישיון משיט? התקשר לתיאום הפלגת היכרות ללא עלות וללא התחייבות.

 אנו מחכים לך בטל 09-9578811' או לחצו כאן כדי ליצור איתנו קשר

 

מה נותן לך רישיון סקיפר?

בואו ננפץ מוסכמה.

בניגוד לרישיון על רכב שמאפשר לך לאחוז בהגה המכונית, או רישיון טיס הנותן לך אפשרות לשבת בתא הטיס ולהטיס את המטוס, אינך זקוק לרישיון סקיפר כדי להשיט את היאכטה. החוק מאפשר לכל אדם להשיט יאכטה כל עוד נמצא ביאכטה סקיפר מוסמך. כלומר, במידה ויש לך חבר/ מכר סקיפר, תוכל להשיט את הספינה בעצמך כל עוד הוא נמצא על הסיפון.

אז בשביל מה להוציא רישיון סקיפר?

במירוץ החיים המטורף בו כולנו נמצאים, קשה היום למצוא רגעים קטנים של מנוחה, הפוגה, התאוששות הנפש מנבכי השגרה. האפשרות לצאת למסע קצר של שעה- שעתיים, כאשר מסביבך רק כחול של ים, מעליך תכלת השמיים ורוח קלה מבדרת את שערך, היא גולת הכותרת של רישיון הסקיפר. ההפסקות עוצרות הנשימה הללו ממהלך החיים הרגיל - מרגיעות, מנחמות ומשקיטות את המולת היום-יום.

היום יותר מתמיד, העיסוק בשייט אינו נחלת העשירים. ניתן להיות חבר במועדון שייט ולהפליג עם יאכטות המועדון, בזמן שלכם ועם מי שתרצו לצרף להפלגה זו. תוכלו לעשות חופשות שייט בחו"ל עם המשפחה או החברים מוקפים באיים, מפרצים, ניחוחו המלוח של הים ואדי אלכוהול.

אם אתם רוצים להתחיל לחיות באמת, עשו לעצמכם טובה והעניקו את המתנה הכי טובה שתוכלו לתת לעצמכם.

 

אנו מחכים לך בטל 09-9578811' או לחצו כאן כדי ליצור איתנו קשר

 

 

הרשמה לניוזלטר של דרך הים
לקבלת עידכונים שוטפים מדרך הים אנא מלאו את הפרטים הבאים:
  • שם:
  • דוא”ל: