מדריך לקשירת חבלים

 

אנטומיה של קשר

כאשר כף רגלי דרכה בגיל 11 לראשונה בשבט הצופים המקומי, לא תיארתי לעצמי איזה תלות תיווצר עבור כפות ידיי בדבר הקסום הזה שנקרא חבל. בתחילה זה נראה כמעט כמו קסם, כיצד חבל מנילה פשוט מתעורר לחיים, מאפשר לי לבנות בנייני סנאדות ענקיים, להניף משקלים אדירים, לגלוש מצוקים, וכמובן – להפליג בים. האהבה לקשרים מכל הסוגים, פרקטיים, כמו גם קשרי נוי ומקרמה, פעפעה בי ומלווה אותי כל חיי. בכל משמרת לילה במהלך הפלגה ידיי נותנות לעצמן דרור וקולעות איזה שטיח חדש, ראש תורכי למרכז ההגה או סתם קושרות חבל אקראי כתרפיה נפשית.

 

יש עוד קשר שתוכלו להרוויח ממנו !

מבצע "חבר מביא חבר" בדרך הים

קשרו אותנו לחבר/ה שלכם

ותוכלו להרוויח בגדול!

לפרטים התקשרו : 09-9578811

 

חבלים וקשרים מלווים את האדם משחר תרבותו. כבר בתקופה הניאוליטית המוקדמת אנשים קשרו צרורות תבואה ובנו בניינים פרימיטיביים עם חבלים ראשוניים. הפרעונים נקברו עם חבלים קלועים ושזורים (ללמדנו על החשיבות הרבה שלהם). היוונים והרומאים השתמשו בקשרים ידועים לטובת קיבוע עצמות וגפיים. רופאים מאוחרים יותר השתמשו בחוטים עשויים קרבי חתולים כתפרים בניתוחים. קשרים החזיקו נדני פגיונות וחרבות, קישטו בתים ובגדים, שימשו ככתב עתיק (בתרבות האינקה), ואף הוחזקו כבעלי משמעות דתית פגאנית. מדהים לגלות שגם בעלי חיים דוגמת קופי גורילה משתמשים בקשרים כמו קשר סבתא או קשר שטוח לקשירת ענפים בבניית קניהם.

 

שתי מהפכות בעת המודרנית השפיעו מאוד על התפתחות הקשרים. האחת הינה תקופת הגילויים הימיים, שגרמה להתפתחות ספינות מפרש גדולות, עם מערך מפרשים מפותח, שדרש חיבל עשיר. כמו כן, המסעות הארוכים אפשרו לאנשי הצוות שעות ארוכות על סיפון מדי יום במהלכן המציאו ושכללו קשרים רבים (עם שמות מוזרים) לצרכיהם. השנייה הינה המעבר מסיבים טבעיים לסינטטיים, שהם עמידים וחזקים יותר, אך גם חלקים יותר. שורה חדשה של קשרים נוצרה על מנת להתמודד עם מקדם החיכוך הנמוך של חבלים אלו.

 

 

חוזקו של חבל נגזר מליפוף הסיבים בכיוון אחד ליצירת גדילים, המלופפים בכיוון ההפוך ליצירת עיקרים, המלופפים בכיוון הנגדי ליצירת החבל. מאותה סיבה, כל קשר מחליש בעשרות אחוזים (כתלות בסוג הקשר, עובי וסוג החבל) את עומס הקריעה המקסימאלי הנקוב של החבל עקב כיפוף וחלוקת עומס לא שווה בין הסיבים. קשר ימי טוב הינו חזק, מהיר, אך ניתן להתרה בקלות, גם לאחר שהחבל ספג מים, מלח וקרינת UV. נזכור שביאכטה אין מקום אחסנה רב, כך שאותו חבל עשוי לשמש להיקשרות, לגרירה, לאבטוח ציוד על הסיפון או להארכת שרשרת העוגן.

נעמוד על מספר קשרים שימושיים בים עפ"י ייעודם. קשרים אלו ורבים אחרים תוכלו ללמוד ממדריכי "דרך הים" המיומנים והמנוסים בקורס סקיפרים הקרוב.

 

קשרים מוכרים ואיך נקשור אותם:

 

קשר קצה

קשרי קצה כשמם כן הם, קשרים המופיעים בקצה חבל. לשקרים הללו שימושים לא מעטים , בניהם מניעת פרימת קצה חבל, הכבדה על קצה חבל (למשל כדי לאפשר זריקה טובה יותר שלו למרחק), עיבוי הקצה למניעת "בריחתו" מגלגלות או נועלים למיניהם וסתימת חורים קטנים. בקבוצת קשרי הקצה , חברים שלושה קשרים עקריים: קשר בוהן, קשר שמינית וקשר הצלה. בואו נראה איך קושרים אותם:

 

קשר שמינית

 

קשר קשר בוהן

 

קשרי חיבור (רכסים)   

קשרי רכסים משמשים בעיקר לחיבור שני חבלים. שני הקשרים הנפוצים ביותר הם קשר אורגים וקשר שטוח:

קשר אורגים

מחבר חבלים בעוביים שונים. ניתן להתרה גם לאחר שנמתח

 

קשר שטוח

מחבר חבלים בעובי זהה. לא ניתן להתרה לאחר שנמתחקשרי ענדים

משמשים בעיקר לקשירת חבל לגוף קשיח כמו מוט, מעקה, ענף ובדומה. ישנם 4 קשרי ענדים עיקריים : קשר מוט, קשר טבעת כפול, קשר עוגן וקשר בלתי מחיק, איך קושרים אותם? הנה:

1. קשר מוט

קשר מהיר המורכב משתי טבעות. מעולה

לקשירה למוט או על טבעת.

2. קשר טבעת כפול

משמש בעיקר לקשירת ותליית חפצים לסיפון

 

3. קשר עוגן

4. קשר בלתי מחליק (לשמאל)

מעביר את המתח מאמצע החבל לנקודה אחרת

 

קשרי רתיקה

קשרי רתיקה טובים מעבירים את המתח לנקודת חיכוך תוך כדי תהליך הקשירה. ניתן לקושרם ללא שימוש בקצה החבל והם ניתנים להתרה בקלות. בקבוצת קשרי הרתיקה, שני קשרים נפוצים, קשר ברווז וקשר זקוף. בואו ונלמד איך קושרים אותם:

1. קשר ברווז

משמש לקשירת הסירה לרציף או למצוף

2. קשר זקף

מטרתו לקשור את הסירה לזקף על הרציף או על החוף

 

קשרי נוי 

מי אמר שקשרים חייבים לשמש אותנו רק לעבודה? ישנם כמה קשרים נפוצים שהם פשוט יפים, הנה העיקריים שבהם:

1. אגרוף קוף

קשר אגרוף קוף יכול להכיל בתוכו אבן ואז

חוץ מהיותו יפה, אפשר להשתמש בו לזריקה

וקשירה לענפים גבוהים!

2. פלטה אוקיאנית

3. ראש תורכי

 

 

הרשמה לניוזלטר של דרך הים
לקבלת עידכונים שוטפים מדרך הים אנא מלאו את הפרטים הבאים:
  • שם:
  • דוא”ל: